Rozwój bazy zasobowej
Dostęp do zasobów geologicznych jest dla KGHM Polska Miedź S.A. elementem zabezpieczenia możliwości eksploatacyjnych, przede wszystkim na obszarach przylegających do terenów, na których odbywa się wydobycie. Prowadzimy prace geologiczne na udokumentowanych złożach rud miedzi oraz działania związane z uzyskaniem koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie nowych złóż. Poza projektami miedziowymi szukamy możliwości zagospodarowania innych kopalin, w tym soli potasowo-magnezowych w rejonie Pucka oraz węglowodorów na monoklinie przedsudeckiej.
Poziom zasobów miedzi i srebra
Miedź i srebro są surowcami niezbędnymi dla rozwoju globalnej gospodarki. Podczas swojej ponad 55-letniej działalności KGHM wydobył ponad 1 mld ton urobku i wyprodukował 19,1 mln ton miedzi. Obecne zasoby pozwalają na dalszą pracę przez 40-50 lat.
Złoże eksploatowane przez KGHM na monoklinie przedsudeckiej należy do największych złóż miedzi na świecie.
Obszary eksploracji
Usytuowanie obszarów koncesyjnych w Polsce
Rezultaty projektów eksploracyjnych
W przypadku części prowadzonych przez nas projektów eksploracyjnych jakość udokumentowanych złóż okazała się na tyle obiecująca, że wystąpiliśmy o koncesje zezwalające na rozpoczęcie przygotowań do wydobycia.
W 2016 r. prowadziliśmy prace przygotowawcze związane z badaniem kolejnych rejonów, w których mogą występować obiecujące zasoby.
Obszary eksploracji w 2016 roku
Radwanice-Gaworzyce
W obrębie złoża Radwanice-Gaworzyce prowadziliśmy prace geologiczne w ramach koncesji na rozpoznawanie złoża rud miedzi metodą podziemną w obszarze Dankowice. W sierpniu złożyliśmy wniosek o uzyskanie koncesji na wydobywanie kopaliny rudy miedzi ze złoża Radwanice-Gaworzyce w obszarze Gaworzyce.
Synklina Grodziecka oraz Konrad
Prowadziliśmy prace wiertnicze, które miały szczegółowo zbadać warunki hydrogeologiczne obszaru, oraz wykonaliśmy powierzchniowe badania sejsmiczne. Przygotowywaliśmy także dodatkowe ekspertyzy i pracowaliśmy nad dokumentacją geologiczną, która oszacuje zasoby rudy miedzi.
Retków-Ścinawa oraz Głogów
W ramach koncesji Retków-Ścinawa wykonaliśmy kolejne otwory geologiczne oraz rozpoczęliśmy prace związane z przygotowaniem koncepcji zagospodarowania i wykorzystania złoża na tym obszarze. W lipcu do Ministerstwa Środowiska trafił nasz wniosek o zmianę koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż rud miedzi na obszarze Retków-Ścinawa. Na obszarze koncesji Głogów zakończyliśmy wiercenie otworów wykonywanych w ramach 1. etapu prac poszukiwawczo-rozpoznawczych. We wrześniu złożyliśmy wniosek o zmianę koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi. We wniosku przedstawiliśmy m.in. zmodyfikowany zakres prac i robót geologicznych dla kolejnych etapów projektu.
W fazie przygotowawczej znajduje się projekt Bytom Odrzański oraz Kulów-Luboszyce. W 2016 r. toczyły się postępowania sądowo-administracyjne w sprawach dotyczących koncesji umożliwiających eksplorację na tych terenach. Wystąpiliśmy także z wnioskiem o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze Nowe Miasteczko.
W ramach koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowych z kopalinami towarzyszącymi (rudami miedzi i srebra oraz solą kamienną) w rejonie Pucka wykonaliśmy analizę danych archiwalnych, przeprowadziliśmy powierzchniowe badania geofizyczne i rozpoczęliśmy prace wiertnicze. Na podstawie zgromadzonych informacji zrewidowaliśmy budowę geologiczną tego rejonu i przystąpiliśmy do oceny możliwości zagospodarowania badanych złóż z uwzględnieniem modelu kopalni oraz technologii przeróbki.
Eksploracja KGHM INTERNATIONAL LTD.
Zakończone w 2016 r. prace eksploracyjne dotyczące Projektu Victoria (Zagłębie Sudbury, Kanada) potwierdziły ciągłość oraz charakterystykę mineralizacji tamtejszego złoża. Niezależni specjaliści rozpoczęli weryfikację założeń techniczno-ekonomicznych Projektu Victoria. w rejonie Sudbury (Kanada), Franke i Sierra Gorda (Chile) oraz Carlota (USA). Chcemy bardziej szczegółowo rozpoznać obecnie eksploatowane zasoby, sprawdzić występowanie nowych złóż, a w efekcie doprowadzić do wydłużenie szacowanego czasu prowadzenia robót górniczych na tych obszarach.
Cele eksploracji KGHM INTERNATIONAL LTD., planowane na rok 2017, zakładają kontynuację prac w rejonie Sudbury (Kanada), Franke i Sierra Gorda (Chile) oraz Carlota (USA). Chcemy bardziej szczegółowo rozpoznać obecnie eksploatowane zasoby, sprawdzić występowanie nowych złóż, a w efekcie doprowadzić do wydłużenie szacowanego czasu prowadzenia robót górniczych na tych obszarach.